تفاوت میان کاتالوگ (کالانما) و بروشور

بسیاری از افراد دو واژه‌ی بروشور و کاتالوگ را با هم اشتباه می‌گیرند زیرا هر دوی آن‌ها اطلاعاتی در مورد محصولات جدید کمپانی‌ها، هتل‌ها، فروشگاه‌ها و غیره ارائه می‌کنند. اما تفاوت بسیار ظریفی میان بروشور و کاتالوگ وجود دارد.

یک بروشور، یک سند کوتاه و چاپ‌شده است، و همچنین از آن به‌عنوان جزوه‌ی چاپی (جزوه‌ای آموزشی) نام می‌برند. این کتابچه‌ای است که حاوی متنی توصیفی یا تبلیغاتی می‌باشد. از طرفی دیگر، یک کاتالوگ سند یا کتابی است که حاوی فهرست مواردی از نام‌ها، کالاها و یا کتب هست.

d

پس تعریف بروشور می‌شود: نشریه که از یک صفحه‌ی تاشده، یا چندصفحه‌ای که به هم کوک خورده‌شده‌اند، و نه به هم چسبیده شده‌اند، تشکیل‌شده است و از آن عمدتاً برای تبلیغات اهدافی (محصولات،خدمات و ...) استفاده می‌شود.

بروشور در اوایل 1748 تولید شد. نام آن از واژه‌ی فرانسوی "brocher" به معنای دوخت کردن (در فرانسوی میانه) گرفته‌ شده است. و در فرانسوی کهن "brochier" به معنای سوزن زدن هست.

یک بروشور، یک کتاب یا مجله‌ای کوچک و کم‌حجم است که معمولاً حاوی تصاویر و اطلاعات بسیاری در مورد یک محصول، یک مکان و غیره می‌باشد. در اکثر موارد از یک صفحه‌ی تاشده (دولایه) یا از سه صفحه (سه لایه) تشکیل می‌شود، که می‌توان آن را به‌راحتی در هر زمانی پخش کرد. می‌توان با آن‌ها محصول جدید، مکان‌ها، فروشگاه‌ها، رویدادها و هتل‌های جدید را تبلیغ کرد. بروشور می‌تواند بسیار جذاب باشد به‌‌گونه‌ای که هر فردی حداقل نگاهی به آن می‌اندازد. امروزه اشکال و طراحی‌های بسیار مختلفی از بروشوها وجود دارد. آنها می‌توانند به شکل مجله‌ای، سه لایه یا کارت پستالی باشند.

  • تعریف کاتالوگ می‌شود، " فهرستی از کالاها یا خدمات برای فروش به همراه توصیف و قیمتهای آنها که به صورت سندی چاپی و یا به صورت سند الکترونیکی در اینترنت یا در سی‌دی‌ها و مموری‌ها منتشرمی‌گردد ".

d1

یک کاتالوگ، سند یا کتابی است که حاوی فهرست مورد به موردی از نام‌ها، کالاها یا کتاب‌ها می‌باشد. هدف از چاپ کاتالوگ چیزی جز فروش محصولات به مشتریان نیست. کاتالوگ‌ها شامل اطلاعات بسیار ساده‌ای درباره‌ی چیزهای بخصوص می‌باشد و برای هر مورد، یک یا دو جمله نوشته می‌شود.

کاتالوگ حاوی اطلاعاتی است که به خرید کالا یا محصولات کمک می‌کند. و آگاهی مختصری درباره‌ی محصولی بخصوص ارائه می‌دهد تا دیگران آن محصول را از محصولات دیگر تشخیص دهند و متمایز سازند. طراحی و رنگ‌بندی آن باید عالی باشد تا هرفردی حداقل یکبار بتواند در مورد محصولی بخصوص فکرکند و تصمیم بگیرد.

ed

اساسا بروشوها مانند یک پل ارتباطی بین کمپانی و خواننده‌ی بروشور عمل می‌کنند. طراحان بروشور باید راهی پیدا کنند تا با بکارگیری صحیح از کلمات و تصاویر، اطلاعات موثری در مورد کمپانی در اختیار خواننده قرار دهند. این در حالی است که انتظار می‌رود که کاتالوگ‌ها اطلاعات جامعی برای هرمحصول مشخص شده فراهم آورند، که شامل یک توصیف کلی نیز می‌شود. به‌طورکلی می‌توان تفاوت و شباهت‌های بروشور و کاتالوگ را به صورت جدول زیر خلاصه کرد:

بروشور

کاتالوگ

تعریف

  یک کتاب کوچک یا مجله‌ای که معمولا دارای تصاویر و اطلاعاتی در مورد یک محصول، یک مکان و غیره می‌باشد.

یک فهرست عنوان به عنوان از خدمات یا محصولات، یا مقالاتی برای نمایشگاه یا فروش محصولات که معمولا حاوی اطلاعات توصیفی است..

اندازه لایه یا پانل۴ تا ۸

صفحه یا بیشتر ۸

محتوا

توصیفاتی از شرکت، به همراه تعدادی از محصولات یا درباره‌ی یک رویداد توصیفات کوتاه و مختصر، قیمت‌ها و تصاویری از همه‌ی محصولات یک شرکت
اطلاعات  

از یک پاراگراف گرفته  تا متنی مفصل از اطلاعات

تنها در یک تا دو جمله خلاصه می‌شود

 نوع تا شدن کاغذ یا بهم دوخته شدن بروشورها، کاغذهای تا شده هستند.

در کاتالوگ ها، صفحات با یک شیرازه به هم وصل یا به هم گیره زدهمی‌شوند.