چاپ افست

x

نکته مهمی که شما بايد در مورد چاپ هر نوع کار تبلیغاتی اعم از بنر، بروشور یا کارت ویزیت پلاستیکی بدانید، مزایا و معایب مهم‌ترین فناوری‌های مورد استفاده در صنعت چاپ است. چاپ افست و چاپ دیجیتال دو مورد از متداول‌ترین روش‌های چاپ هستند که استفاده از آنها در صنعت چاپ به خاطر عملکرد بسیار خوب، قابلیت اطمینان بالا و صرفه اقتصادی مناسب، همچنان در حال گسترش است.

چاپ افست يکي از روش‌هاي چاپ در مقياس انبوه است که در آن ابتدا فايل ديجيتالي کتاب‌ها به فيلم‌هاي نگاتيو تبديل مي‌شود و سپس اين فيلم‌ها براي نقش زدن صفحه‌هاي کتاب بر روي صفحات (پليت‌هاي) فلزي استفاده مي‌شود. سپس جوهر رنگي به اين پليت‌‌ها اضافه مي‌شود و بعد، غلتک‌هاي بزرگي که بر روي اين پليت‌ها مي‌چرخند، جوهر را از روي آن برداشته و به روي صفحه کاغذ منتقل مي‌کنند. چاپ افست معمولاٌ در زمينه چاپ و انتشارات سنتي مورد استفاده قرار مي‌گيرد و به مؤلفين کتاب‌ها امکان مي‌دهد که تأليفات خود را در تعداد زياد چاپ کنند.

ما در شرکت تبليغاتي ارغوان طيف وسيعي از کالاها و محصولات تبليغاتي چاپ شده با چاپ افست را توليد مي‌کنيم که براي تبليغات شرکت شما يک گزينه بسيار عالي است. ما خدمات چاپ کارت ويزيت‌هاي تک رنگ، دو رنگ و تمام رنگي با انواع مختلف روکش‌ها (شامل مات، سيلک، براق و برجسته) و نيز چاپ کارت‌هاي پلاستيکي کاملاً سفارشي در ابعاد مختلف را با استفاده از چاپ افست انجام مي‌دهيم. براي چاپ باکيفيت سربرگ و پاکت نامه اداري هم ما استفاده از  خدمات چاپ افست با کاغذ 24 پوندي و استفاده از يک لايه روکش سفيد براي بهبود شکل ظاهري و ساختار کارت را توصيه مي‌کنيم.

اگر شما هم قصد داريد يک کار چاپ در مقياس انبوه انجام دهيد، لطفاً با ما تماس بگيريد  تا اطلاعات لازم در مورد روش چاپ افست و ساير روش‌هاي چاپ در اختيار شما قرار داده شود.

چرا از چاپ افست استفاده می‌کنیم؟


شرکت‌های مختلف دلایل متعددی برای انتخاب چاپ افست برای کارهای تبلیغاتی خود دارند. اگر شما هم می‌خواهید بدانید که آیا چاپ افست گزینه مناسبی برای کار شما هست یا خیر، بهتر است پاسخ این سئوالات را پیدا کنید:

  • آیا به آپشن‌های جنبی خاصی از قبیل فورمت‌های خاص، نوع خاصی از کاغذ و یا روکش مخصوص برای چاپ محصول مورد نظر خود نیاز دارید؟
  • آیا توانایی و دسترسی کافی به امکانات برای پاسخگویی به تعداد زیادی از سفارشات را دارید؟
  • آیا قصد دارید که هزینه‌های چاپ تبلیغات خود را کاهش دهید و یا سود ناشی از تبلیغات و آگهی‌های خود را به حداکثر برسانید؟

اگر پاسخ شما به هر کدام از این سئوالات "بله" باشد، پس چاپ افست یک گزینه مناسب برایتان خواهد بود.

موارد کاربرد


چاپ افست به عنوان فناوری پیشگام در صنعت چاپ شناخته می‌شود و در حد گسترده‌ای برای چاپ محصولات مختلف از قبیل جاکلیدی، پاکت نامه، پوستر و بروشور مورد استفاده قرار می‌گیرد. علاوه بر آن، امروزه اغلب کتاب‌ها و روزنامه‌ها با استفاده از فناوری لیتوگرافی و چاپ افست به چاپ می‌رسند.

بهترین موارد کابرد چاپ افست عبارت است از چاپ کارت ویزیت، سربرگ، بروشورها و کاتالوگ‌های تبلیغاتی ، کتاب و کتابچه‌ها، کارت ویزیت، تراکت‌های تبلیغاتی، تقویم‌های تبلیغاتی، دعوتنامه‌ها و بسیاری از اقلام و کالاهای تبلیغاتی دیگر.

همچنین چاپ افست به عنوان باکیفیت‌ترین روش چاپ در این صنعت شناخته می‌شود. در روش افست، محصولات مورد نظر با استفاده از قطعات ظریف و باکیفیت چاپ می‌شوند و در نتیجه، رگه‌ها و خطوط نامنظمی که در روش‌های چاپ با کیفیت پایین‌تر دیده می‌شود، در این روش وجود ندارد. در این روش به جای تونر از خود جوهر اصلی برای چاپ استفاده می‌شود و به این ترتیب، شکل ظاهری و کیفیت سطح محصول مورد نظر بسیار بالاتر و حرفه‌ای‌تر خواهد بود.

مزایای چاپ افست


روش چاپ افست به خاطر کیفیت بسیار بالای تصاویر، قابلیت کار دستگاه در زمان طولانی و صرفه اقتصادی بسیار بالا در بین روش‌های چاپ معروف شده است. به طور کلی مزایای چاپ افست عبارت است از:

  • امکان چاپ تصاویر با وضوح (ریزولوشن) بالاتر. به طوری که با استفاده از ابزارهای مخصوص چاپ که قابلیت بالایی دارند، می‌توان تصاویر جلد کتاب‌ها و داخل آنها را خیلی شفاف‌تر و باکیفیت‌تر از چاپ دیجیتال تهیه کرد.
  • امکان استفاده از انواع مختلف و متعددی از کاغذها و روکش‌ها از قبیل کاغذهایی با روکش‌های مات و شفاف
  • چاپ افست را می‌توان به صورت تک رنگ، دو رنگ و یا تمام رنگی انجام داد. همچنین برای چاپ بر روی سطوح دو طرفه هم اغلب از این روش استفاده می‌شود.
  • یک دستگاه چاپگر افست مدرن وقتی که با تمام ظرفیت خود کار کند، می‌تواند 120000 صفحه در ساعت را به چاپ برساند و بنابراین با این ظرفیت بالایی که دارد، برای پروژه‌هایی که شامل چاپ در مقیاس انبوه باشد، صرفه اقتصادی بسیار خوبی خواهد داشت.
  • امکان بهره‌مندی از گزینه‌های بیشتری از نظر اندازه و طرح (برای مثال چاپ متن به صورت برجسته بر روی جلد اصلی کتاب)
  • کاهش احتمال اختلال و وقفه در روند چاپ به خاطر بهره‌گیری از فرایندهای آماده‌سازی (Make – ready) و کلین آپ که در فاصله بین چاپ‌های متوالی انجام می‌شود.

به منظور دستیابی به تصاویری با رنگ بهتر و کیفیت بالاتر، لازم است که پلیت‌های دستگاه چاپ افست به طور مرتب تعویض شده و سیستم جوهررسانی دستگاه قبل از آنکه کیفیت چاپ محصول کاهش پیدا کند، تمیز شود. در صورتی که شما از یک طرح استاندارد برای چاپ محصول خود استفاده کنید و یا قبلاً با ما کار کرده باشید، پس ما می‌توانیم از همان پلیت‌های قبلی برای چاپ مجدد محصول شما استفاده کنیم و به این ترتیب زمان آماده‌سازی و هزینه‌های کار چاپ به طور قابل توجهی کاهش پیدا می‌کند.

روش کار چاپ افست چگونه است؟


چاپ افست روشی است که در حد بسیار گسترده‌ای برای چاپ محصولات مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. در واقع اصول چاپ به روش افست آن است که تصویر آغشته به جوهر از یک صفحه فلزی (پلیت) به روی یک پوشش لاستیکی منتقل (یا افست) می‌شود. سپس این تصویر به روش افست بر روی سطح نهایی مورد نظر چاپ می‌شود. اگر چاپ افست همراه با روش چاپ لیتوگرافی که روشی مبتنی بر دافعه آب و روغن است استفاده شود، از یک صفحه پهن حامل تصویر (پلانوگرافیک) نیز بهره‌برداری می‌گردد. بنابراین جوهر از طریق غلتک‌های مخصوص جوهر به قسمتی از تصویر که باید در چاپ نهایی ظاهر شود، رسانده می‌شود و قسمت‌هایی که در چاپ نهایی نمی‌آید، با یک لایه نازک آب پوشیده می‌شود تا جوهر به آنها نرسد.

x1

در روش چاپ افست یک تصویر که شامل شکل یا متن خاصی باشد، به صورت پوزیتیو بر روی یک صفحه آلومینیومی نقش می‌بندد و سپس سطح این تصویر با جوهر پوشانده شده و از طریق همین جوهر به روی یک سیلندر لاستیکی منتقل می‌شود. در مرحله بعد، این تصویر بر روی یک صفحه تحت فشار منتقل می‌شود. دستگاه‌های چاپ افست می‌توانند با استفاده از جوهرهایی که ترکیب آن بر پایه روغن می‌باشد، تصاویر افست را عملاً بر روی هر سطح صاف با هر جنسی که داشته باشد، چاپ کند.

فرایند چاپ به روش افست شامل نقش زدن تصویر مورد نظر بر روی یک سطح صاف است که در جریان آن، چندین سیلندر مختلف هر یک، یک لایه از تصویر با رنگ خاصی را (شامل 4 رنگ آبی، ارغوانی، زرد و مشکی) چاپ می‌کند. به این ترتیب هر کدام از این سیلندرها که بر روی سطح مورد نظر حرکت می‌کند، یک تصویر با رنگ خاص بر روی آن چاپ می‌نماید و در نهایت تصویر نهایی از ترکیب این 4 مرحله متوالی به دست می‌آید. البته در اغلب دستگاه‌های مدرن امروزی یک واحد جوهررسانی پنجم هم وجود دارد که وظیفه پرداخت نهایی یا کشیدن یک روکش از قبیل لایه ورنی یا یک جوهر فلزی خاص بر روی صفحه نهایی را بر عهده دارد.

x3

معایب چاپ سنتی به روش افست کدام است؟


در دستگاه‌های قدیمی و سنتی چاپ افست، کار تنظیم ابعاد و رنگ تصویر مورد نظر در حین کار دستگاه بسیار دشوار می‌باشد، زیرا برای این کار باید تنظیمات پرینتر از ابتدا تغییر داده شود. این کار می‌تواند خیلی وقت‌گیر باشد و زمان مورد نیاز برای کار چاپ را حتی نسبت به چاپ دیجیتال هم بیشتر کند. بنابراین بهتر است که برای چاپ کارهایی که خیلی نیاز به دستکاری و تنظیمات در زمان کوتاه دارند، از همان چاپ دیجیتال استفاده شود.

همچنین چاپ سنتی افست برای چاپ به تعداد کم، از نظر سرعت خیلی کند و از نظر هزینه خیلی گران‌تر خواهد بود. دلیل آن هم این است که تنظیم دستگاه‌های سنتی برای رسیدن به کیفیت مطلوب چاپ به زمان زیادی نیاز دارد که هزینه چاپ به تعداد کم در مدت کوتاه را خیلی بالا می‌برد.

هزینه چاپ به روش افست چقدر است؟

هزینه چاپ افست به صورت مورد به مورد فرق دارد و به شکل محصول مورد نظر شما و تعداد کار چاپ بستگی دارد. همچنین نوع محصول مورد چاپ هم نقش مهمی در تعیین هزینه چاپ افست دارد. برای مثال چاپ یک کتابچه که باید بیش از 4 پلیت برای آن استفاده شود، می‌تواند هزینه زیادی داشته باشد. بنابراین به طور کلی با توجه به اینکه متغیرهای زیادی در کار چاپ افست وجود دارد، بهتر است که برای تعیین بهترین روش چاپ افست که بیشترین مطابقت را با بودجه و هزینه‌‌های شما داشته باشد، با یک شرکت چاپ حرفه‌ای مانند شرکت تبلیغاتی ارغوان تماس بگیرید.