چاپ بک لایت یا تابلوهای پشت چراغ‌دار

1

تابلوهاي بک لايت، در واقع تصاوير گرافيکي ساده‌اي هستند که از پشت به آنها نور تابيده مي‌شود. اين روزها اين مدل تابلوها را عملاً در هر مکاني، از راهروهاي فروشگاه‌ها و لابي هتل‌ها گرفته تا غرفه‌هاي نمايشگاهي و روي سقف تاکسي‌ها، مي‌توانيد ببينيد.

 

شرکت تبليغاتي ارغوان، خدمات چاپ و ساخت تابلوهاي بک لايت را با بالاترين کيفيت و کمترين هزينه به شما ارائه مي‌نمايد. چاپ‌هاي بک لايت ما نسبت به چاپ‌هاي ارزان قيمت ديگر، برتري‌هاي زيادي دارد، زيرا نه تنها در ساخت آن‌ها از تصاوير رنگي بسيار زيبا و باکيفيت استفاده مي‌شود، بلکه چاپ آن‌ها به صورت بازتاب‌دهنده نور است که در طول روز هم به زيبايي ديده مي‌شود. علاوه بر آن، اين تابلوها از دوام و طول عمر بالايي برخوردارند و مقاوم به آب و رطوبت هستند. ما کيفيت و دوام بالاي محصولات خود را تضمين مي‌کنيم.

موارد کاربرد


تابلوهاي بک لايت در فضاهاي سرباز اغلب براي ايستگاه‌هاي اتوبوس و نقشه‌هاي راهنماي شهري مورد استفاده قرار مي‌گيرند. در فضاهاي مسقف و وسيع از قبيل مراکز خريد بزرگ، فرودگاه‌ها، ايستگاه‌هاي قطار، بانک‌ها و تالارهاي بورس، رستوران‌ها، تابلوهاي اعلانات فرودگاهي، نمايشگاه‌هاي تجاري، مراسم و مناسبت‌هاي خاص هم از اين تابلوها در حد گسترده‌اي استفاده مي‌شود. علاوه بر آن، در دستگاه‌هاي تلويزيون و نمايشگرهاي بزرگ روي صحنه‌ها که در آنها به تصاوير بک لايت نياز است، از همين تابلوها استفاده مي‌شود. با توجه به اينکه هزينه ساخت تابلوهاي بک لايت براي استفاده در کوتاه مدت يا ميان مدت، خيلي مناسب است، اغلب شرکت‌ها و صاحبان مشاغل قسمتي از بودجه تبليغاتي خود را به تهيه اين تابلوها اختصاص مي‌دهند. به همين دليل هم اين روزها کار اجاره و نصب تابلوهاي بک لايت به عنوان يک فعاليت شغلي باصرفه در اکثر نمايشگاه‌ها و رويدادهاي محلي و منطقه‌اي، رونق پيدا کرده است.

2

مزاياي استفاده از چاپ بک لايت


مسلماً هر کسي دوست دارد که تابلوهايش تا جايي که ممکن است درخشان‌تر و جذاب‌تر باشد و در تمامي ساعات شبانه‌روز بتواند نگاه مخاطبان را به بهترين شکل جلب کند. به همين دليل است که از تابلوهاي بک لايت در حد گسترده‌اي استفاده مي‌شود.

تابلوهاي بک لايت اصولاً به گونه‌اي طراحي شده‌اند که وقتي نور از پشت به آنها تابيده مي‌شود، به زيبايي قابل ديدن باشند. اما نور موجود در محيط اطراف (روشنايي روز يا نور مصنوعي لامپ‌ها) هم باعث زيباتر شدن جلوه اين تابلوها مي‌شود و تصاوير آن در تمام طول شبانه‌روز به شکل زيبا و چشم‌نوازي ديده مي‌شود.

انواع چاپ بک لايت


با وجود آنکه اين روزها تقاضا براي تابلوهاي بک لايت به سرعت در حال افزايش است، اما لازم است به خاطر داشته باشيد که همه تابلوهاي بک لايت به يک شکل ساخته نمي‌شوند و کيفيت يکساني ندارند. سخت‌افزار و تجهيزات مورد نياز براي ساخت تابلوهاي بک لايت، بر اساس نوع کارکردي که اين تابلوها خواهند داشت متفاوت است. براي مثال، تصاوير مورد استفاده در تابلوهاي بک لايت که در سالن ترانزيت فرودگاه‌ها نصب مي‌شود معمولاً بايد در بين دو لايه ورق پلکسي‌گلاس سخت قرار داده شود. در حالي که براي تابلوهاي بک لايت پيچيده و انحنادار مانند تابلوهاي کنار اتوبوس‌ها، دستگاه‌هاي خودکار فروش مواد غذايي و تابلوهاي روي سقف تاکسي‌ها، تصوير مورد نظر بايد روي يک فيلم نازک چسبنده و شفاف چاپ شود و بعد روي يک ورقه پلکسي‌گلاس چسبانده شود.

به طور کلي، رايج‌ترين انواع تابلوها و چاپ بک لايت عبارت است از:

  • وينيل صيقلي با برچسب حساس به فشار (PSA): معمولاً از انواع يک‌طرفه اين برچسب‌ها براي ساخت تابلوهاي بک لايت استفاده مي‌شود. وينيل يک ماده پليمري ارزان قيمت، انعطاف‌پذير و بادوام است. خاصيت برچسبي اين تصاوير به شما امکان مي‌دهد که بدون نياز به استفاده از وسايلي که در تابلوهاي سخت و غير چسبنده استفاده مي‌شود، بتوانيد تابلو را آماده کنيد. اين برچسب‌ها بايد در عين حالي که بادوام و قابل استفاده مجدد هستند، جدا کردن آنها در پايان کار نمايشگاه هم به راحتي امکان‌پذير باشد.
  • فيلم‌هاي پلي‌استري بک لايت: اين فيلم‌هاي نازک را مي‌توان براي حفاظت بيشتر، در بين دو لايه ورق پلکسي‌گلاس سخت قرار داد. بسته به نوع پلي‌استر مورد استفاده و مدت زماني که تابلو قرار است در محيط باز قرار داشته باشد، ممکن است بعد از چاپ، يک لايه روکش ضد آب و يا يک لايه لامينت هم بر روي آن کشيده شود. فيلم‌هاي پلي‌استري را مي‌توان براي سختي و دوام بيشتر، با استفاده از يک برچسب شفاف بر روي يک قاب شفاف حساس به فشار و يا روي پانل‌هاي پلکسي‌گلاس يا اکريليک نيز چسباند.
  • کاغذي: از کاغذهايي که ساختار يکنواخت و خوبي داشته باشند مي‌توان براي ساخت تابلوهاي بک لايت استفاده کرد. اما بر روي بک لايت‌هاي کاغذي حتماً بايد لامينت کشيده شود، لبه‌هاي آن خوب آب‌بندي شود و با استفاده از ورق پلکسي‌گلاس هم پوشانده شود. ضمن آنکه ابعاد و شکل ظاهري چاپ‌هاي کاغذي، چندان باثبات نيست و در مقايسه با فيلم‌هاي وينيلي و پلي‌استري، دوام و پايداري کمتري دارد.

ما براي کار چاپ، از باکيفيت‌ترين مواد موجود و پيشرفته‌ترين چاپگرهاي جوهرافشان بهره مي‌گيريم. کارهاي چاپ ما بهترين گزينه براي تمامي کاربردهاي تبليغاتي اعم از تابلوهاي مورد استفاده در فضاهاي باز، تابلوهاي نمايشگاهي بک لايت و غيره، مي‌باشد.

انتخاب نوع چاپ مناسب براي تابلو بک لايت

امروزه با وجود پيشرفت‌هاي مداومي که در زمينه فيلم‌هاي روکش تابلو و جوهرهاي چاپ به دست مي‌آيد، امکان ساخت انواع بسيار زيادي از تابلوهاي بک لايت و چاپ‌هاي متنوع با استفاده از چاپگرهاي جوهر افشان فراهم شده است. اما مطابقت نوع چاپ بک لايت با تکنولوژي مناسب مورد استفاده براي چاپ آن و هدف مورد نظر براي ساخت تابلو، مي‌تواند بحث چالش‌سازي باشد. هزينه، کيفيت خروجي و کارهاي تکميلي لازم براي پرداخت محصول نهايي، از مهم‌ترين عواملي هستند که در زمان انتخاب نوع چاپ بک لايت بايد حتماً در نظر گرفته شود. بعضي از طراحان و سازندگان تابلوهاي بک لايت ترجيح مي‌دهند به جاي فيلم‌هاي پليمري، از کاغذ براي ساخت تابلو استفاده کنند تا هزينه آن کمتر و قيمت نهايي ارزان‌تر شود.

توليد يک تصوير بک لايت


ساخت تصاوير بک لايت هميشه به عنوان يکي از چالش برانگيزترين کاربردهاي صنعت چاپ شناخته مي‌شده است و هنوز هم شناخته مي‌شود. شرکت تبليغاتي ارغوان با بهره‌گيري از پيشرفته‌ترين دستگاه‌هاي خودکار چاپ توانسته است بر چالش‌هاي اين کار غلبه کرده و چاپ‌هاي بک لايت بي‌نظيري را توليد کند.

تصاوير بک لايت عمدتاً با استفاده از يکي از سه روش رايج چاپ شامل چاپ اسکرين، چاپ جوهرافشان و يا چاپ ليزري ساخته مي‌شوند.

نوع فناوري چاپ که براي توليد تصاوير بک لايت مورد استفاده قرار مي‌گيرد به چندين عامل مختلف بستگي دارد که در اين ميان، دوام مورد انتظار براي تصوير چاپ شده و تعداد تصاوير گرافيکي مورد نياز، از بيشترين اهميت برخوردارند.

چاپ اسکرين، بهترين روش براي توليد تصاوير بک لايت در مواردي است که تعداد تصاوير، زياد و عمر مورد انتظار براي آنها طولاني باشد. در روش چاپ اسکرين، از بادوام‌ترين نوع جوهرها استفاده مي‌شود و سرعت توليد تصاوير هم به بالاترين حد در مقايسه با ساير روش‌ها مي‌رسد.

براي تصاويري که به تعداد کمتر و اندازه کوچک تا متوسط باشند، مانند تابلوهاي P-O-P که در فضاهاي مسقف استفاده مي‌شود، استفاده از چاپگرهاي جوهرافشان حرارتي يا پيزوالکتريک مي‌تواند از نظر اقتصادي صرفه بيشتري داشته باشد.

نوع جوهر مورد استفاده در چاپگرهاي مختلف هم نقش بسيار مهمي در انتخاب روش چاپ مورد استفاده براي تصاوير بک لايت دارد.