چاپ طلاکوب

g

چاپ طلاکوب یک روش چاپ خشک در لیتوگرافی است که در آن جوهر از قبل خشک‌شده یا به حالت فویلی درآمده در دمایی بالا به روی سطحی قرار می‌گیرد. این روش غیرآلاینده از زمانی که در قرن 19 کشف و بکار گرفته شد دچار تغییرات و گوناگونی‌های بسیاری شده است تا تنوع بیشتری از رنگ‌ها و فرایندهای چاپ را در بر بگیرد. این روش که کاربرد بسیاری بروی پلاستیک و کاغذ دارد (و این روش در چاپ سکوریتی و ایمنی معمول است) برای منابع دیگری نیز قابل‌استفاده می‌باشد.

ما به شما محصولاتی با چاپ طلاکوب ارائه خواهیم کرد که توسط باکیفیت‌ترین دستگاه‌های چاپ تولید و عرضه می‌شوند. ما همچنین چاپ طلاکوب تک‌رنگ و چندرنگی را با مناسب‌ترین قیمت برای تمام صنایع انجام خواهیم داد. همچنین بهترین خدمات چاپی با چاپ طلاکوب را برای مهمانی‌ها، جشن‌ها و هدایا و خدمات عکاسی، حکاکی روی چرم، چاپ روی پلاستیک ارائه می‌دهیم.

  چاپ طلاکوب برای انواع کاربردها


در شرکت تبلیغاتی ارغوان ما با دستگاه‌های چاپ طلاکوب و تجهیزات انتقال گرمایی برای تزئینات روی محصولات و کالاها کار می‌کنیم. و برای مشتریانمان از فویل‌های مخصوصی برای تزئین روی انواع محصولاتشان، از محصولات آرایشی گرفته تا لوازم خانگی، ابزارهای پزشکی و لوازم الکترونیکی استفاده می‌کنیم.

g1

مزایای چاپ طلاکوب

 • تزئیناتی به شکل فلزکاری روی محصول (طلایی،نقره‌ای،رنگی)
 • تصاویر رنگی در یک‌روند انتقال بکار می‌روند.
 • گزینه‌ای برای ته رنگ یا سایه رنگ زدن بنا به درخواست مشتری وجود دارد که با استفاده از نوارهای رنگی و فویل‌ها انجام می‌گیرد.
 • چاپ طلاکوب در فرآیند چاپ خشک، بدون حلال، بدون جوهر و بدون نیاز به هیچ عمل خشک‌کردنی انجام می‌شود.
 • فرایند چاپ طلاکوب، روندی ساده است و تنها به یک اپراتور دستگاه دوره‌ دیده دارد.
 • درصد کمی از محصولات چاپی با چاپ طلاکوب مورد استقبال قرار نمی‌گیرند و رد می‌شوند.
 • روشی منحصر به‌فرد برای حکاکی و نقش زدن روی قطعه‌ای که باید تزئین گردد، دارد و این نقش مقاوم در برابر حرارت خواهد بود.
 • در این روش به روکش سطحی (رویه اندودی) نیازی نیست.

زرورق (فویل)، جزئی مهم و ضروری فرآیند چاپ طلاکوب محسوب می‌شود، که به عبارتی همانند جوهر یا رنگ در کار چاپ عمل می‌کند. زرورق یا همان فویل یک روکش بسیار نازکی است که با لایه‌ای از رنگ پوشیده می‌شود که از طریق فرایند چاپ طلاکوب روی محصول شما قرار می‌گیرد. زرورق از سه لایه‌ تشکیل می‌شود:

 • یک‌ لایه‌ی شفاف که حامل است و رنگ روی آن قرار می‌گیرد. خود این لایه روی محصول منتقل نمی‌شود.
 • یک لایه‌ی اصلی از مواد رنگی که رنگ اصلی را که دیده می‌شود تشکیل می‌دهد. برای فویل‌های متالیک از فرایند روکش متالیک وکیومی استفاده می‌شود که لایه‌ی نازکی از ذرات آلومینیومی بروی لایه‌ی حامل قرار می‌دهد.
 • روکش خارجی، یک چسب حرارتی است که رسوبات و ذرات رنگی را بروی سطح محصولی که با حرارت نقش بسته‌شده می‌چسباند.

پرکاربردترین و محبوب‌ترین انواع  زرورق‌ها برای چاپ طلاکوب روی محصولات


 • فویل متالیک
 • فویل رنگی
 • فویل تک‌رنگ
 • فویل لیزری
 • فویل خراشیدنی
 • فویل مخصوص جای امضا

فویل متالیک

معروف‌ترین کاربری در چاپ طلاکوب است،که نمایی متالیک و براق را در چاپ روی محصول ایجاد می‌کند. اگر چه رنگ‌های طلایی و نقره‌ای آن محبوب‌تر هستند اما اين فویل‌های متالیک در انواع رنگ‌ها موجود می‌باشند.

g2

فویل رنگی

بیشتر برای استفاده روی سطوح پلاستیکی و کاغذ کاربرد دارد. ویژگی این فویل‌های رنگی، ایجاد سطح رنگی صاف و غیرمتالیک است.

g3

فویل تک‌رنگ

طیف بسیار وسیعی از فویل‌هایی با تن‌های تک‌رنگ وجود دارد. گزینه‌های موجود از این فویل‌ها شامل موارد زیر می‌شوند:

 • فویل با خطوط راه‌راه
 • درخشان و اکلیل دار
 • دارای تکه‌های درخشان و با شکست نور
 • الگوها و اشکال لیزری
 • دارای دانه‌های چوبی و سنگی

g4

 

فویل هولوگرامی یا لیزری

این نوع چاپ بیشتر برای برچسب‌های هولوگرامی روی کارت‌های اعتباری، مهروموم‌های امنیتی، و کارت‌های شناسایی استفاده می‌شود. چاپ این نوع برچسب‌ها همراه با سیستم چاپی مخصوصی که با فویل تغذیه می‌شود انجام می‌گیرد که به‌دقت هر تصویری را ثبت می‌کند، هولوگرام‌ها به خاطر بهبود بخشیدن به جنبه‌ی امنیتی و زیبایی کار ارزش بیشتری در چاپ دارند.

g56

فویل خراشیدنی

رمزهای مخفی، هدایا یا پاسخ‌ها با فویل‌ها و زرورق‌های خراشیدنی پوشیده می‌شوند. این نوع فویل به‌کاررفته در چاپ طلاکوب همانند فویل‌های معمولی است، البته به‌طور دائمی و همیشگی به روی سطح نمی‌چسبد. وقتی مشتری شما این روکش فویلی را خراش می‌دهد، نوار چسبیده شده روی سطح را می‌خراشد تا اطلاعات مخفی زیر آن را ببیند. این نوع از چاپ بیشتر در کارت شارژ تلفن‌ها کاربرد دارد.

g6

پنل یا جای امضا

تا به‌حال از خود پرسیده‌اید که چطور جای امضا در پشت کارت ویزاها و کارت‌های دیگر قرار می‌گیرد؟ البته که این کار با چاپ طلاکوب امکان‌پذیر است.

g7

 

فرآیند


یک قالب یا حدیده در دستگاه چاپ طلاکوب قرار می‌گیرد و با محصول گرم می‌شود تا تصویر چاپی در زیر آن حک شود. یک ورق رولی حامل که رنگ روی آن قرارگرفته و یا روکش متالیک روی آن کشیده شده است در بین این دو (یعنی قالب و محصول) قرار می‌گیرد، و قالب روی آن فشرده و پرس می‌شود. رنگ خشک یا فویل به‌کاررفته، روی سطح محصول  نقش می‌شود. فرآیند نقش زدن و حک رنگ خود یک فرایند غیر آلاینده می‌باشد زیرا کل مواد به‌کاررفته در آن خشک هستند.

ابزارها


از جمله ابزارهای پرکاربرد و معمول در چاپ طلاکوب، قالب‌ها (حدیده) و فویل می‌باشند. این قالب‌ها متالیک یا از جنس لاستیک سیلیکونی هستند، و می‌توان آن‌ها را مستقیماً شکل داد و یا قالب‌گیری (ریخته‌گری) کرد. این قالب‌ها می‌توانند حامل جزئیات بسیاری برای انتقال روی سطح باشند و نیز می‌توان آن‌ها را برای اصلاح کردن اختلالات و  بی‌نظمی‌هایی که بروی سطح وجود دارد شکل داد.

g8

فویل‌ها روکش‌های چندلایه‌ای هستند که به سطح محصول منتقل می‌شوند. فویل‌های غیرمتالیک از یک بیس چسبنده‌، و یک لایه‌ی آزاد تشکیل می‌شوند. فویل‌های متالیک، لایه‌ای از کروم یا آلومینیوم فلزکاری شده‌ وکیومی را جانشین لایه‌ی رنگی می‌کنند. ساخت فویل متالیک دارای یک درخشندگی و برق فلز مانند است و در رنگ‌های متالیک مختلفی مثل طلا، نقره، برنز و مس موجود می‌باشند. فویل‌های رنگی آن درخشندگی متالیک را ندارند اما ممکن است براق یا مات باشند. ورق فویل‌های هولوگرامی شامل یک تصویر سه‌بعدی است که نمایی مشخص و متمایزی را برای قسمت‌های خاصی از وسایل دیجیتالی بخصوص فراهم می‌آورد.

دستگاه‌های مختلف چاپ طلاکوب اهداف مختلفی دارند، اما رایج‌ترین و پرکاربردترین دستگاه‌های چاپ، دستگاه‌های چاپ ساده‌ای هستند که از بالا به پایین چاپ می کنند.